PS-Madeira wzywa do kontrolowanego wypasu w celu ograniczenia ryzyka pożarów

PS-Madeira opowiedziała się za kontrolowanym wypasem jako narzędziem uzupełniającym planowanie przestrzenne i ograniczanie ryzyka pożarowego w regionie. Występując podczas tradycyjnego Święta Strzyży, które odbyło się w minioną niedzielę w Terreiros, przewodnicząca maderyjskich socjalistów zapowiedziała, że partia przedstawi w Zgromadzeniu Ustawodawczym wniosek o uregulowanie kwestii wypasu. Inicjatywa ma zostać włączona do niedawno przyjętego Regionalnego Systemu Zintegrowanego Zarządzania Pożarami na Obszarach Wiejskich. Célia Pessegueiro stwierdziła, że Rząd Regionalny nie poradził sobie skutecznie z narastającą roślinnością w górach Madery. Podkreśliła, że zapobieganie pożarom nie powinno opierać się wyłącznie na ciężkim sprzęcie, oraz wskazała, że zwierzęta gospodarskie mogą pomagać w zarządzaniu roślinnością, tworzeniu prześwitów i wspieraniu działań ochrony ludności. Zaapelowała również do rządu o konsultacje z pasterzami, hodowcami bydła i innymi osobami doświadczonymi w pracy w górach, zaznaczając, że powtarzające się naruszanie gleby przez maszyny sprzyja ponownemu pojawianiu się janowca i żarnowca. Pessegueiro dodała, że PS zaproponuje zmianę w systemie rolno-leśnym (reżimie sylwopasterskim) i wskazała, że ukierunkowany wypas jest istotny także na terenach podmiejskich, gdzie lasy graniczą ze strefami zabudowy mieszkaniowej.


:newspaper: Przeczytaj cały artykuł